Objev v Jeseníkách poklady lidského umu

Objev v Jeseníkách poklady lidského umu

15.06.2020 | Letní aktivity
Jeseníky a Rychlebské hory jsou ideálním místem pro milovníky horské přírody a pohybu na čerstvém vzduchu. Pradědova říše a sousední hraniční pohoří však ukrývají i jiné poklady. Jsou totiž doslova posety jedinečnými stavbami, v nichž jsou vepsány mnohdy až neskutečné příběhy tamních obyvatel.

Hned dvěma národními kulturními památkami se chlubí lázeňská obec Velké Losiny. Tamní nejstarší papírenská manufaktura ve střední Evropě vyrábí exkluzivní ruční papír neuvěřitelných čtyři sta let. Při návštěvě známého pozdně renesančního velkolosinského zámku, který byl nejen filmovým, ale i skutečným sídlem inkvizitora Bobliga, si nezapomeň povšimnout třeba nejstarších dvousedadlových nosítek na světě. Do kategorie pozdně renesančních zaalpských arkádových zámků patří také komplex Chateau Goldenstein v Branné. Dlouhá léta chátrající památka zažívá znovuzrození jako zámecký butikový hotel. Pouhá prohlídka s průvodcem je ovšem také možná. Velmi originálně severskou renesanci v Jeseníkách reprezentuje zámek v Bruntále. Jeho půdorys má totiž tvar kruhové výseče a arkádové nádvoří je vystavěno do trojúhelníku. Nicméně i zámecké interiéry stojí za návštěvu.

Jedinečnou ukázkou lidové architektury Slezska je kosárna v Karlovicích u Vrbna pod Pradědem, která právem požívá taktéž nejvyššího stupně památkové ochrany. A proč kosárna? V počátcích budova sice fungovala jako hamr, ale od roku 1725 v ní byly vyráběny kosy, srpy, dráty a jiné zemědělské náčiní.

Opravdu výjimečné architektonické poklady objevíš také v Rychlebských horách. Na skalnatém ostrohu nad slezským Javorníkem se tyčí národní kulturní památka, zámek Jánský vrch. Příjemnou procházkou od něj mimo jiné dojdeš do Račího údolí. Tam uprostřed zeleně spatříš barvami a ladnými křivkami roztančenou budovu Tančírny.

Při toulkách jesenickými a Rychlebskými horami rozhodně nahlédni i do kostelíků a kapliček. Možná Tě překvapí, jaké poklady skrývají. Kaple v Lipkách u Rýmařova je považována za perlu severomoravského baroka, kaplička na Kapličkovém vrchu v Malé Morávce ukrývá jedinečný malovaný kazetový strop, um mistrů tesařů můžete obdivovat u roubených kostelíků v Klepáčově, Žárové či Maršíkově. Mezi rychlebské rarity patří kostel sv. Josefa v Žulové, jehož zvonice vystupuje z věže středověkého hradu. Za pozornost stojí také farní kostel v téměř zapomenuté osadě Travná u polských hranic. Autorem stavby je architekt vídeňské radnice a jeden z nejvýznamnějších tvůrců 19. století Friedrich von Schmidt!

A zapomenout v tomto výčtu nesmíme ani na um současných tvůrců, kteří v jesenických horách po sobě zanechávají nesmazatelnou stopu. Ty nejvýraznější stavby vyrostly na úpatích hornatiny Králického Sněžníku. Intenzivní pocit pobytu v mracích nabízí unikátní Stezka v oblacích na Dolní Moravě, jež vznikla v renomovaném architektonickém studiu Zdeňka Fránka. Stříbrnou Twiggy na vrchu Štvanice mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi projektoval taktéž věhlasný ateliér Martina Rajniše, který se ve svých projektech zabývá myšlenkou dlouhodobé udržitelnosti architektury, jejímu vztahu k přírodě a lidské společnosti.

Počasí
-2.3 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS