Červencová návštěvnost Jeseníků byla rekordní

Červencová návštěvnost Jeseníků byla rekordní

25.08.2020 | Ostatní
Praděd navštívilo první červencovou sobotu 3 287 lidí, což je nejvíce lidí v jednom dni za celou historii sčítání.

Vloni na tuto horu zavítalo více než 200 000 turistů.

Zatímco květnová a červnová čísla jsou patrně kvůli méně příznivému počasí a uzavřeným polským hranicím nižší než v předchozích letech, červencový nápor byl enormní. Celkově návštěvnost oproti loňskému rovněž rekordnímu červenci stoupla o 37 %, ve srovnání například s rokem 2016 jde o 70% nárůst. Celkem jen v červenci navštívilo nejcennější partie Jeseníků 180 601 osob.

„Davy lidí s sebou přinášejí i velký nápor na návštěvnickou infrastrukturu, jako jsou stezky, povalové chodníky, žebříky či panely. Tu průběžně opravujeme. Pro představu - túru údolím Bílé Opavy za červenec absolvovalo po obou trasách více než 53 tisíc lidí, což je o 38 % více než loni. Nestačí parkoviště, auta stojí podél cesty nad Karlovou Studánkou i v zákazech vjezdu na lesních cestách. Zájemcům o klidný zážitek doporučujeme spíše dřívější ranní hodiny nebo čas po páté odpolední, kdy se množství lidí na stezkách rychle snižuje,“ konstatuje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Jeseníky.

Největší nárůst zaznamenal vrchol Králického Sněžníku, kde bylo v červenci na stezce u pramenu Moravy zaznamenáno 15 384 průchodů, což je ve srovnání s loňským rokem nárůst o 78 %. Na Keprník zamířilo celkem 13 529 osob, což odpovídá zvýšení téměř o 50 %. Monitoring návštěvnosti probíhá na vybraných místech CHKO Jeseníky jedenáctým rokem.

„Už na jaře bylo jasné, že tuzemskou přírodu letos čeká rekordní návštěvnost. Právě proto jsme připravili tipy na výlety na méně navštěvovaná místa a akce s průvodci, na kterých se lidé mohou dozvědět celou řadu zajímavostí. Chceme ukázat, jak je naše příroda rozmanitá, a také, jakým způsobem se o ni pečuje. Na snamidoprirody.cz nyní najdete více než třicet tipů na výlety, průběžně se doplňují. Od května jsme uspořádali více než pět desítek akcí pro veřejnost, další jsou ještě před námi, třeba noci pro netopýry spojené s pozorováním těchto létajících savců,“ vypočítává František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.   

Počasí
4.4 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS