Vlakem do malé Vídně. Šumperk má architekturu, výhledy, tajemné skály i anděly

Vlakem do malé Vídně. Šumperk má architekturu, výhledy, tajemné skály i anděly

02.09.2020 | Turistika
Město Šumperk, ležící v údolí řeky Desné, je branou do Jeseníků, tedy k jedněm z nejnavštěvovanějším horám v České republice. Kromě toho je sám atraktivním turistickým cílem. A je dobře dostupné po železnici.

„Pokud se rádi procházíte ulicemi měst a obdivujete architekturu, přijeďte do Šumperka. Bohatí šumperští podnikatelé si tu v 19. a na počátku 20. století nechali postavit přepychové vily a paláce od proslulých vídeňských architektů. A najdete v nich i zajímavé expozice,“ zve do Šumperka aplikace Českých drah Vlakem na výlet.

Auto můžete klidně nechat doma. Z vnitrozemí se pohodlně dostanete rychlíkem do Zábřehu na Moravě a potom osobním vlakem Českých drah až do okresního města. Přivítá vás krásně zrekonstruované nádraží.

Do centra je to pár minut pěší chůze. Hlavní třída ohromí každého. Málokde architekti tak dovedně namíchali tolik stylů. Každého taky ohromí skvostná kašna s bronzovým sousoším chlapce s dívkou pod deštníkem, dílo, jehož autorkou je světoznámá kanadská sochařka šumperského původu Lea Vivot.

Malá Vídeň.

Stačí na chviličku zavřít oči, představit si přelom 19. a 20. století a pak je otevřít. Rázem jste v době, kdy se Šumperk stal centrem především textilního byznysu. Zdejší podnikatelé se zhlédli ve Vídni. Najímali ty nejlepší vídeňské architekty, aby přenesli kouzlo centra monarchie do podhůří Jeseníků. Podařilo se jim to měrou vrchovatou. Také proto se už tehdy začalo říkat Šumperku malá Vídeň.

Okřídlené rčení, „za vším hledej ženu“, se potvrzuje i u řady šumperských staveb „vídeňské“ minulosti. Dvůr původního velkostatku v dnešních sadech 1. máje přestavěl Karl Chiari na nádherný novorenesanční palác. Hnacím motorem byla jeho milovaná žena Paulina, po níž se budova jmenuje Pavlinin dvůr. Dnes zde sídlí šumperské muzeum.

Na druhém konci dnešního městského parku vyrostla díky rodu Chiariů, jenž pocházel z Itálie, další skvostná novorenesanční stavba, kterou syn Karla Chiariho Eduard pojmenoval po své manželce Doris. Dnes zde sídlí dům dětí a mládeže, ale v Šumperku je vila pořád známá jako vila Doris.

V dnešní Hanácké ulici koupil v roce 1873 textilní magnát Ignaz Seidel několik malých domků a část městských hradeb, protože jeho žena stála o to, aby na nádherném místě vyrostl rodinný palác. Protože vyjednávání s městem o zbourání hradby byla dosti komplikovaná, odvděčil se Seidl za souhlas městu tím, že spojil Hanáckou ulici s malým parkem pod hradbami nádherným schodištěm. To pojmenoval po své manželce Mariiny schody. Palác dnes slouží jako speciální škola.

Textilácký rod Oberleitnerů měl v Šumperku hned několik paláců. Jeden z nich postavil Eduard Oberleitner pro svou manželku Paulinu na dnešní ulici Generála Svobody číslo 6. Honosný palác vybudovaný ve stylu historismu má především úžasnou schodišťovou halu obloženou istrijským mramorem.

Přímo na náměstí Míru nedaleko radnice se zase snažil udělat pomyšlení své italské manželce bohatý obchodník Karl Wiatschka. Koupil zde dva původně středověké domy a na jejich místě nechal postavit nový novorenesanční dům. A protože chtěl, aby se zde jeho manželka, zvyklá na slunnou Itálii, cítila jako doma, nechal do niky na domě vytvořit sochu Římanky. Od té doby je jeden z nejvýstavnějších domů na náměstí známý jako dům U Římanky.

Do dvoukilometrového procházkového okruhu je zahrnuto celkem 24 šumperských staveb. V drtivé většině je navrhli vídeňští architekti. Výjimkou, navíc podle odborníků velmi kvalitní, je Hotel Grand. Funkcionalistický objekt navrhl a postavil olomoucký stavitel Tomáš Šipka.

Do vzdálenější historie zavede návštěvníka Šumperka Geschaderův dům, který připomíná nejtemnější období historie města: čarodějnické procesy. Je také pomníkem člověka, který se jako jediný nenechal zlomit krutými výslechy. S bohatým pláteníkem Heinrichem Peschkem si inkvizitor Boblig a jeho pochopové nevěděli rady. Všechny stupně tortury totiž přestál. Přesto nebyl propuštěn a zemřel ve vězení na následky týrání. V domě je od roku 2010 působivá expozice čarodějnických procesů.

Nádherné výhledy a bizarní skály

Atraktivní turistické cíle jsou v nejbližším okolí města. Při návštěvě Šumperka nelze vynechat návštěvu rozhledny na vrchu Háj. K té vede z města nádherným lesem žlutá a zelená značka. Z vyhlídky ve výšce 24 metrů je výhled nejen na město, ale také na hřeben Hrubého Jeseníku, Rychlebských hor, Kralický Sněžník i Orlické hory a za dobré viditelnosti uvidíte také baziliku na svatém Kopečku nebo hrad Bouzov. 

Krásný výlet je také ze Šumperka na úchvatné Městské skály. Od křižovatky ulic Lidická a Generála Krátkého vede zelená značka přes šumperský Kotel k rozcestí Tulinka. Zeleně značená lesní cesta pokračuje až k altánu na vrcholu Městských skal, který se na památku významné osobnosti turistického značení v Jeseníkách nazývá Vyhlídka Josefa Janků. Potom je možné vrátit se stejnou cestou, anebo pokračovat po žluté značce přes magické skalisko zvané Kokeš a poté po červené na rozcestník Tulinka zpět do města.

V městském lese v okolí Tulinky si přijdou na své především děti. Směrem k ulici U Sanatoria je turistická cesta ozdobena pohádkovými bytostmi vyřezanými ze dřeva. Děti tu uvidí čarodějnice, čertíky, trpaslíky či ježibaby. A od Tulinky směrem na Rejchartice je zase kolem stezky řada nádherných dřevěných andělů. Dřevěné plastiky vyřezali účastníci každoročního dřevosochání v Rejcharticích.

Počasí
2.9 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS