Nech se svést barvami podzimu i chutí brusinek

Nech se svést barvami podzimu i chutí brusinek

21.09.2020 | Turistika
Krásné dny babího léta a přicházející podzim jsou ideálním časem pro návštěvu míst, která během hlavní sezóny takříkajíc praskají ve švech. Jedním z nich je i oblíbené sedlo Ramzová a chata Jiřího na Šeráku.

Ramzová a její okolí si na zájem turistů v létě ani v zimě nemůže stěžovat. Turistická cesta mezi Ramzovským a Červenohorským sedlem patří k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším trasám v Jeseníkách, jakož i tamní lyžařské svahy na Mračné hoře a pod Čerňavou.  Ideální čas v poklidu si vychutnat kouzlo tohoto koutu našich hor nastal právě nyní, tak ho rozhodně využij!

Z Ramzové se na hřebeny můžeš ještě teď na podzim vydat lanovkou, pokud však nevyrážíš s dětmi nebo prarodiči, rozhodně Ti doporučujeme vydat se nahoru po svých. Vybrat si můžeš starou dobrou klasiku, tedy červenou turistickou trasu, která Tě na Šerák zavede starou koňskou stezkou, po které formani z Hanušovic na horskou chatu vozili různý proviant včetně piva. Druhou možností, kudy z Ramzové vyrazit pěšky k Šeráku, je přes Obří skály. Cestou budeš přecházet i Vražedný potok. Hrůzu budící název horská bystřina dostala po tragickém vyvraždění vesničanů žoldáky za třicetileté války, takže neboj, její tok hravě zvládneš. 

Odměnou Ti budou nejen svěží horský vzduch ve Tvých plicích a červená líčka, ale i nespočet malebných výhledů, které završí ty od chaty Jiřího. Tady, u jedné z nejstarších turistických chat v Jeseníkách, která nese jméno jednoho ze spoluinvestorů stavby, vratislavského arcibiskupa Georga von Koppa, si můžeš odpočinout, občerstvit a dokonce si dalekohledem přiblížit údolí s městem Jeseník. 

U chaty Tvé pozornosti určitě neunikne kamenná zvonička. Věz, že tento symbolický maják na rozcestí horských cest tu stojí od září 2003. Jeho srdcem je osmnáctikilový zvon z dílny akademického sochaře a velikého milovníka hor Otmara Olivy, který je mimo jiné spoluautorem zvoničky na Švýcárně i oltáře na Vřesové studánce. 

Tak neváhej a vyraz na výlet, který Tě nabije jesenickou pozitivní energií!  Cestou nezapomeň vnímat vůni lesa, která Ti napoví, jestli právě na Tebe v nejbližším okolí nečeká příjemný houbařský úlovek. Nenech si ujít ani nahořklou chuť jesenických brusinek, které se ukrývají mezi borůvčím. A v cíli své chuťové pohárky odměň třeba limitovaným ležákem Keprník, jehož základem je divoký horský chmel, rovněž sklízený na svazích Jeseníků.

Počasí
16.8 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS