Zajeď tam, kde vzniká jeden ze symbolů prestiže a luxusu

Zajeď tam, kde vzniká jeden ze symbolů prestiže a luxusu

24.09.2020 | Turistika
Mezi původní, tradiční řemesla Jeseníků a jejich podhůří patří ta spojená s výrobou textilu. Zdejší textilky zaměstnávaly tisíce lidí a ve své době byly skutečnými světovými fenomény. Jednou z posledních je ta v Rýmařově, která stále vyrábí jedinečný český brokát, znak aristokracie a luxusu.

Počátky výroby brokátů, tedy lesknoucích se hedvábných tkanin s plastickým vzorováním, v podhůří Jeseníků sahají na přelom 19. a 20. století. Tehdy, právě v Rýmařově, hedvábnický podnik založili bratři Adolf a Franz Schielové. S příchodem druhé světové války a dalších desetiletí zažívala textilka skutečné vzestupy a pády. Nakonec však na její tradici i dnes úspěšně navazuje firma Hedva Český Brokát, která tento exkluzivní materiál nejen vyrábí, ale šije z něj kromě historických kostýmů i všemožné bytové a oděvní doplňky, včetně aktuálně všudypřítomných roušek. 

Právě v prostorách stále fungující textilky můžeš navštívit jedinečnou expozici, která Ti barvitý příběh výroby hedvábí a brokátů na Rýmařovsku představí. Přímo v bývalé tovární hale uvidíš tkalcovské stroje i nádherné výsledky práce tkalců, včetně brokátových ornátů pro kněží. Věř, že Tě z desénů látek i informací budou oči přecházet. Součástí expozice je ovšem ještě jedna perlička – unikátní, původní interiér pražské prodejny nákrčníků vytvořený ve stylu art deco. 

Pokud se chceš do Rýmařova vypravit, máš ovšem nejvyšší čas! Letos je expozice otevřena už jen do konce října, a to tři dny v týdnu. A jestli chceš mít zážitek ještě autentičtější, využij poslední možnosti v tomto roce zúčastnit se speciální kostýmované prohlídky, která Tě mimo jiné přenese do konce 19. století. V závislosti na vládních epidemiologických opatřeních by měla proběhnout 30. září. 

Počasí
16.8 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS