Kouty nad Desnou. Nový balanc park a novinky v bikeparku

Kouty nad Desnou. Nový balanc park a novinky v bikeparku

24.08.2020 | Cykloturistika
Jesenické Kouty nad Desnou se zase o krok přiblížily rodinám s dětmi a v hlavním zázemí daly vzniknout velkému balanc parku s obří síťovou věží. Kromě dalších aktivit jako jsou naučné stezky nebo výlet na Dlouhé Stráně si tu můžete zkusit i vyhlášený bikepark, který si také letos prošel úpravami a stal se tak ještě atraktivnějším.

Už při příjezdu do kouteckého areálu nás zaujala obří síťová věž a na ní napojený balanc park, kde jsou překážky rozestavěné na skoro až anglickém trávníku. Gró balanc parku je balanční stezka, na které si v rámci jednoho okruhu vyzkoušíte několik balančních překážek, jako je chůze po dvou lanech, chůze po překlápějících se dřevěných „kachličkách“, po zavěšených houpačkách a dalších záludnostech. Schválně píšu slovo záludnosti, protože na oko vypadalo leccos jednoduše, popravdě mi ale dost překážek dalo zabrat – evidentně ale menší děti takový problém neměly a šlo jim to mnohem lépe než mně.

Vstup do balanc parku je zpoplatněný, takže půldenní vstup stojí 50 Kč a celodenní 100 Kč, po celou dobu je ale přítomná obsluha, která v podstatě funguje i jako neoficiální dozor. V rámci vstupu si ale kromě balanční stezky můžete dále vyzkoušet i chůzi po slack line, workout, tedy posilování na hrazdě nebo ručkování a také velké trampolíny, které tu měly u dětí snad největší ohlas.

Největší atrakcí balanc parku je ale rozhodně obří síťová věž, kde se děti můžou pohoupat v obřích síťových pavučinách, projít se pletivovým tunelem nebo se svézt na tobogánu – při naší návštěvě byla ještě věž zavřená, ale měla se každým dnem otevřít, takže v době vydání reportu by měla být plně v provozu. 

Co se týká dalších rodinných aktivit, můžete se nechat vyvézt nejstarší šestisedačkovou lanovkou u nás na Medvědí horu a vyběhnout si na tamní rozhlednu a užít si jesenické výhledy. Vstup na rozhlednu je zdarma.

Přímo vedle rozhledny můžete jen tak posedět na terásce v baru U Medvěda – posilnit se tu dá například párkem v rohlíku nebo si v teplém letním dni můžete dopřát nanuk i kopečkovou zmrzlinu. Novinkou oproti loňsku je nové vnitřní posezení a vylepšená teráska.

Ještě lepší výhled než z rozhledny budete mít z nedaleké Rysí skály, ke které se váže naučná stezka s příběhem o rysici Reně. Začíná se u dolní stanice lanovky v pohádkovém lese, pokračuje se kolem rozhledny na Medvědí hoře a následně vás turistická trasa zavede lesní pěšinou ke zmíněné Rysí skále. Děti mohou po cestě vyzkoušet například hru na lesní triangl nebo dalekohled a na rysí skále a jako odměnu si užít výhled nejen na Praděd.

Obligátním, ale pořád velmi působivým výletním cíle v okolí je vodní nádrž Dlouhé Stráně, kam se z Medvědí hory dostanete buď pohodlně kyvadlovým autobusem, který jezdí každou půl hodinu/hodinu, vydat se samozřejmě odtud můžete i na kole, protože lanovka kola převáží anebo k nádrži můžete dojít po svých po červené značce přes Tetřeví chatu (2,7 km). Z Dlouhých Strání můžete pak dolů do areálu sjet sedmnáctikilometrovým sjezdem na koloběžce, což je vůbec nejdelší sjezd na koloběžce u nás.

Novinkami se to hemží i v bikeparku, který už v České republice platí za oblíbenou stálici. Největšího přepracování se dočkala červená trať Hřebenovka, která ve své horní části pod lanovkou nyní nabízí větší variabilitu stopy, takže si můžete držet pravou lajnu, levou lajnu, nebo přejíždíte na malých křižovatkách z jedné na druhou. Celá horní sekce je rovněž vysazená různými skoky, jako jsou kratší i delší lavice nebo dvojáky.

Velký kus práce se udělal i v další části pod lanovkou, která byla léta známá díky své trochu monotónní šněrovačce klopených zatáček, nyní vás tu trať zavede sem tam do lesa podrncat na pár kořenech a následně se projedete vysokými klopenými zatáčkami, které jsou místy vyskládané placatými kameny, čímž je sekce spíš jen zajímavě zpestřená, než že by se kameny nějak zvýšila náročnost.

Už z lanovky na téhle trati rozhodně zaujmou i polety, které přijdou na konci sekce pod lanovkou, pro fajnšmekry je tu dokonce jen 12 metrový! Samozřejmě se dají všechny skoky i pohodlně objet. Následuje další nová sekce plná širokých vyhlazených klopených zatáček, se kterými si tu tedy tvůrci opravdu vyhráli, a jízda v nich je bikerský balzám! Dolní polovina Hřebenovky se odehrává v podobném duchu plus opět se tu dá poskákat na z loňska nově vystavěné jump line, kterou můžete, ale nemusíte skákat. 

Nové pasáže se v horní části dočkala i nejjednodušší trasa Uhlířská stopa, která je rovněž „osazená“ klopenkami jak ze žurnálu. Uhlířskou stopu si klidně může dát biker jakékoli úrovně, potkávali jsme tu jak sjezdaře, tak „turisty“ na pevných kolech.

Další kouteckou červenou je Stará Medvědice, která je skvělou volbou pro úvodní rozehřátí nebo finální „vyjetí“. Je sice pekelně dlouhá, ale není nijak extra náročná, naopak je příjemně hravá a jistě oslovuje široké spektrum jezdců. Hlavní stavební kameny Medvědice jsou pěkně vyšejpované klopené zatáčky, terénní vlny a menší skoky. V polovině srpna hlásíme Medvědici takřka bez rolet!

Nejnáročnější tratí tu zůstává černá lajna Koutíkův sen, který začíná sekcí větších skoků, pokračuje lesní technikou převážně v kořenech, následně se napojíte na „dálniční přivaděč“ plný malých schodů, rockgardenů a je zakončený krásně propracovanou klopenkou. Pak už „jen“ strmá lesní kořenovitá technika, kterou rozhodně doporučujeme jen zkušeným jezdcům, jejichž odpružení kola má dostatečná zdvih.

Areál Kouty disponuje moderním zázemím s pokladnami, půjčovnou kol, koloběžek a in-line bruslí, sportovním obchodem a také restaurací s posezením, kde si s oblibou dávám jahodovou limonádu a jablečný štrúdl s výbornou vanilkovou omáčkou.

Přímo v zázemí je možné se i ubytovat v penzionu Kouty nebo v apartmánech Kouty a v ceně každého pobytu je zahrnutá i snídaně. Penzion nabízí zázemí i pro větší skupinky nebo školní kurzy, apartmány s kuchyňkou pak uvítají především rodinky s dětmi.

Počasí
6.2 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS