Fascinující scenérie zimních Jeseníků 05.12.2024 | Běžecké lyžování Neváhejte. Nechte své každodenní starosti v údolí. Sbalte se a vyrazte do hor. Nasaďte běžky a jeďte. Slyšíte to ticho? Jen vy a svištivý zvuk skluznice. Vnímejte tu krásu. Dýchejte ten horský vzduch kolem. Jesenické běžecké stopy vás volají. První, písemně doložená lyžařská túra v Jeseníkách se odehrála v neděli 5. února léta Páně 1893. Nadšený skiák se z Karlovy Studánky vydal přes Tetřeví boudu na Vysokou holi. Od té doby utekla nějaká ta neděle, a i podmínky pro náruživé lyžníky se rozhodně změnily. Opavský Viktor Pretzlik si jistě do sytosti užil panenské přírody i nedotčeného sněhu. Dnes jsou Jeseníky, Rychlebské hory a Králický Sněžník protkány tři sta kilometry pravidelně upravovaných tras. A byl by hřích je nevyzkoušet a nezažít podobný pohled na fascinující scenérie zasněžených Jeseníků, jaký se naskytl Viktorovi cirka před 130 lety. K PRAMENŮM ŘEKY MORAVY Řeka Morava pramení v úchvatné krajině Králického Sněžníku, v nadmořské výšce 1380 metrů. Cest vedoucích k jejímu oficiálnímu prameni a na Kraličák, jak se nejvyššímu vrcholu stejnojmenného pohoří říká, je několik. Rozhodně nejfrekventovanější je trasa od horské chaty Návrší. Na běžkaře kromě ideálně upravené první části trasy čeká adrenalinová část ve vrcholových partiích. Z důvodu ochrany přírody se zde stopa neupravuje, takže milovníci běžkařského freeridu si mezi návějemi a krátery po svých kolezích přijdou na své. Jako začátečníci raději v takových částech běžky sundejte, nebo celý výlet absolvujte pěšky či na sněžnicích. Vždy ale nezapomeňte respektovat běžeckou stopu. OKOUZLUJÍCÍ SCENÉRIE ZIMNÍ HŘEBENOVKY Vskutku okouzlujícím místem s až neuvěřitelnými sceneriemi jsou v zimě holé pláně s dalekými výhledy mezi Ovčárnou a Jelení studánkou. Řekli byste, že německá armáda na těchto vysokohorských holinách budovala polní letiště pro potřeby Luftwaffe? Nicméně jistě víte, že jihovýchodní lavinové svahy patří Velkému kotli. Tam se pod sněhovou peřinou ukrývá prameniště řeky Moravice. Avšak naše zimní vyhlídková trasa se prudkým svahům vyhýbá a vede přes Velký máj, s lavinovými stráněmi Malého kotle, až pod Jelení hřbet. Tam, v nadmořské výšce 1311 metrů, z úbočí hory vyvěrá vydatný pramen Stříbrného potoka, kterému se neřekne jinak než Jelení studánka. U studánky stojí charakteristická kamenná útulna. Ta může být hlavním cílem výletu, či příjemnou přestávkou na nezapomenutelné zimní hřebenovce až na Skřítek.
S VÝHLEDEM NA LAVINOVÉ SVAHY I SOPKY Dokonale upravované, ideální pro nezkušené začátečníky i hltače kilometrů jsou bílé stopy v Nové Vsi nad Dolní Moravicí. Běžkování podle vašeho gusta doplňte návštěvou tamní rozhledny. Z vyhlídkové plošiny, která ční ve výšce 27,5 metrů nad zemí, je bezesporu největším lákadlem výhled na lavinové svahy Velkého a částečně Malého kotle. Vašemu zájmu jistě neuniknou ani specifické siluety sopečných homolí Uhlířského vrchu, Velkého a Malého Roudného.
S MALÝMI BĚŽKAŘI DO RYCHLEB V zimě je nejoblíbenější částí Rychleb především jejich jižní část mezi Ostružnou, Petříkovem, Horní Lipovou a Velkým Vrbnem. „Běžkařské poprvé“ můžete bez obav vyzkoušet na strojově upravovaných stopách v Horní Lipové nad Kovárnou. Stopy vytváří příjemné dvoukilometrové nebo tříkilometrové okruhy. Testovací dráhou pro nejmenší mohou být i stopy mezi Ramzovským sedlem a stejnojmennými apartmány na vrchu Větrolam při turistické cestě na Petříkov. Běžkařský ráj s trasami i pro malé lyžaře ovšem najdete v okolí chaty Paprsek, kde je pravidelně strojově upravována síť běžeckých tratí s celkovou délkou 60 kilometrů. | |