Na běžkách kolem nádrže Dlouhé Stráně

Na běžkách kolem nádrže Dlouhé Stráně

25.11.2019 | Běžecké lyžování
Mezi výjimečné zimní zážitky v Jeseníkách patří bezpochyby návštěva přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Pohled na její zamrzlou hladinu a okouzlující zasněžené scenerie kolem jsou slovy téměř nepopsatelné.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně patří po právu k technickým divům Česka. Nejenže je nejvýkonnější vodní elektrárnou u nás, zároveň je naší nejvýše položenou vodní nádrží. Horní nádrž se nachází v nadmořské výšce 1348 metrů a zabírá plochu zhruba patnácti hektarů. Především díky své jedinečné poloze se současně stala jedním
z nejvyhledávanějších turistických cílů v Jeseníkách.
Přes vodní hladinu se nabízí pohled na nejvyšší horu Jeseníků Praděd, Červenohorské sedlo, Keprník, vzdálenější Králický Sněžník nebo dokonce i Krkonoše. Kouzlo výhledů je snad ještě mámivější v zimě, když je krajina zahalena do úchvatné, sněhové peřiny. Podlehnout jim můžete nejen jako pěší turista, ale i jako běžkař.
Okolo horní nádrže je upravován v délce 2,85 km okruh zvaný Stadion. Zdatnější z vás se k němu můžou dostat po běžkařské trase Medvědí hora. Ta začíná přímo u dolní stanice lanovky Skiareálu Kouty a dovede vás k její horní stanici. Tam se napojíte na vrstevnicovou cestu, která vás zhruba po 3,5 kilometrech přivede k okruhu. Nebo se jednoduše stoupání na Medvědí horu vyhnete a vyjedete lanovkou. Jedinečné výhledy po Pradědově zimní říši nabízí také 15kilometrový okruh Mravenečník, který je se zmiňovanými trasami propojen u horní stanice lanovky.

Počasí
1.1 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS