Nová Rolba pro Jeseníky

Nová Rolba pro Jeseníky

15.12.2020 | Běžecké lyžování
Když se budete vydávat do Jeseníků v zimě zcela jistě jedním z hlavních důvodů bude chuť objevit krásnou přírodu v bílé stopě. Ta je totiž spravedlivá pro všechny a dokáže odměnit překrásnými výhledy a zážitky.
Zdá se to jako pohádka, ale je za tím spousta práce, úsilí a finančních zdrojů. A nejen to…

Investice do obnovy roleb je pro údržbu tratí v Jeseníkách klíčová!

Pravidelná údržba a její financování je sice náročné, ale v moha případech je již dlouhodobě zakomponované do rozpočtů krajů, sdružení a obcí. Letos se povedl významný počin a tím je podpora celého systému koordinované údržby lyžařských běžeckých tratí zakoupením nového sněžného vozidla – rolby. Poslední rolba byla v Jeseníkách (v rámci Olomouckého kraje) zakoupena v roce 2015 Mikroregionem Jesenicko.

Stejný subjekt se postaral o novou rolbu i letos. Je to opět ukázka toho, že Jeseníky táhnou za jeden provaz a když se spojí záměr svazku obcí (Mikroregion Jesenicko) a sdružení subjektů spolupracujících v cestovním ruchu (Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu), tak s dají realizovat i poměrně náročné finanční projekty. Bez podstatné finanční podpory by se tato realizace neobešla.

Úspěšná žádost o dotaci přinesla ze státního rozpočtu více než 3 miliony korun. O dalších 50% se postaral Olomoucký kraj ve výši 2,819 milonu korun a Mikroregion Jesenicko, který dodal zbylou část ve výši necelých 207 tis korun. Na Mikroregionu Jesenicko však zůstane zodpovědnost za pravidelné provozní náklady spojené s dlouhodobým provozováním rolby, které činí ročně cca 80 tis Kč.

Novou rolbu dodala společnost Topkarmoto a jedná se o špičkový stroj Pisten Bully 100 ve verzi pro úpravu běžeckých tratí. Výkon stroje a jeho nastavení odpovídá i záměru kde bude rolba udržovat běžecké stopy a tou je lokalita Červenohorské sedlo – Praděd. Vybavením a příslušenstvím se bude jednat o nejmodernější a nejvybavenější rolbu v Jeseníkách. 

Už má i svého řidiče J. Tím bude zástupce spolku Jeseníky - severní hřeben Tomáš Chromek jehož příběh rolbaře jsme Vám přinesli ve speciální příloze MF Dnes magazínu Jeseníky ZIMA. Vy tak můžete prožít jeden den s rolbařem při úpravě bílých stop v lokalitě ČHS – Praděd.

ZAJÍMAVÁ ČÍSLA Z BÍLÉ STOPY

1500 – 2500 – tolik stojí jedna motohodina údržby

900 – tolik kč přispívá každoročně Olomoucký kraj

800 – tolik kč přispíváme na motohodinu udržovatelům

525 – tolik km je v zimě udržováno

114 – tolik km měří Jesenická lyžařská magistrála

105 – tolik dní se v zimě udržuje

40 – tolik rolbařů se stará o stopy

31 – tolik roleb, čtyřkolek a skůtrú se stará o údržbu

18 – tolik je běžeckých sektorů

2 – vyřeané pruhy - tak vypadá běžecká stopa

1 – tolik pracovníků JSCR se stará o údržbu tratí

Počasí
13.6 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS