Nové okruhy, více kilometrů, šťastnější běžkaři!

Nové okruhy, více kilometrů, šťastnější běžkaři!

16.02.2023 | Běžecké lyžování
To by měly být konkrétní výsledky zapojení nové čtyřkolky do systému údržby lyžařských běžeckých tras v Jeseníkách.

Nová čtyřkolka se sněžnými pásy a příslušenstvím pro údržbu lyžařských běžeckých tras se zapojí do flotily sněžných vozidel upravující stovky kilometrů bílých stop. Její pořízení sledovalo několik cílů a to především:

 

  • Zpřístupnění lyžařských běžeckých okruhů tam, kde to nebylo možné z důvodů průjezdnosti rolby. Dojde tak k rozšíření lyžařských běžeckých okruhů o další desítky kilometrů v sektorech – Skřítek, Rejvíz, Jeseník, Lipová, Staré Město, Dlouhé stráně, Praděd a Kurzovní.
  • Zprovoznění lyžařských běžeckých tras v celé turistické destinaci Jeseníky v případě sněhové kalamity a neprůjezdnosti lyžařských běžeckých tras. Aktuálně na okruhu Mravenečník na Dlouhých stráních.
  • Významný pomocník pro zimních a letních pracích v terénu ve všech sektorech jako jsou:

Letní prořezávky

Zimní prořezávky

Instalace a deinstalace značení a infocedulí

Převoz materiálů protřebný pro údržbu lyžařských běžeckých tras

  • Další sněžný stroj zapojitelný do záchrany osob v těžko dostupném terénu.

 

Aktuálně je čtyřkolka umístěna na Skřítku, kde se díky ní budou propojovat okruhy a bude k dispozici pro další lokality. V zimě bude pracovat především pro údržbu stop a zpřístupnění lokalit. V létě pak bude v terénu podporou pro zpřístupnění tras.

 

Jedná se o čtyřkolka CF Moto Gladiator 1000 Overland s příslušenstvím pro úpravu bílých stop – sněžné pásy, radlice, válek, stopovač a vozík od společnosti CF Moto Gladiator 1000, kterou dodal vítěz výběrového řízení společnost TOMICO Group s.r.o. Prostějov. Náklady na pořízení čtyřkolky byly 569.990,-Kč včetně DPH. Čtyřkolka byla pořízena v rámci projektu „Pořízení čtyřkolky včetně techniky pro údržbu lyžařských běžeckých tratí v Olomouckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji“ s celkovým rozpočtem 648.000,-Kč včetně DPH.

 

Mezi další aktivity v tomto projektu patří - pořad Běžkotoulky, tisk zimních map, inzerce a tisk zimní přílohy Jeseníky, polep čtyřkolky. Celý projekt realizovalo Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu, z.s.

 

Jedná se o vzorové financování, kdy se sdružily prostředky státní, krajské, městské, obecní a soukromého sektoru.

 

Financování:

324.000,-Kč Ministerstvo pro místní rozvoj (50%)

162.000,-Kč Olomoucký kraj (25%)

162.000,-Kč Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu, z.s.

(25% - obce, mikroregiony a podnikatelé)

Počasí
18.5 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS