Cestářské muzeum jako jediné v českých zemích seznamuje s dějinami nepostradatelného řemesla.
Těžkou práci cestářů, starajících se o sjízdnost spojnic mezi městy a vesnicemi už několik stovek let, představuje Muzeum silnic ve Vikýřovicích. Svého druhu jediná podobná expozice v České republice zachycuje vývoj řemesla od údržby jednoduchých stezek až po péči o soudobé vícepruhové komunikace. Sbírky silničářského muzea jsou rozdělené do několika částí. Návštěvník si prohlédne dokumenty, mapy a fotografie, výjimečnou sbírku cestářských odznaků a vyznamenání, nářadí a výstroj silničářů včetně cedulí a také několik dopravních prostředků, jako bryčku, sáně nebo formanský povoz. Interaktivní kout stálé výstavy nabízí několik filmových dokumentů o historickém vývoji výstavby silnic a dálnic. Unikátním kouskem muzea ve Vikýřovicích je takzvaný kololis, čili zařízení, pomocí kterého kováři přidělávali železné obruby na dřevěná loukoťová kola. Ve venkovní části expozice parkuje několik vysloužilých cestářských strojů včetně sněhové frézy poháněné motorem z tanku.
Vydejte se stoupáním ze Šumperku k úpatí jesenických hor. Po výšlapu pod Kamenny vrch, který vás rozhodně zahřeje si můžete užít dlouhý sjezd zpět do údolí Desné.
Stoupání o délce 600 metrů směrem od Sanatorky k samotnému začátku jednotlivých trailů. Jezděte prosím pouze vyznačeným směrem, tratě jsou jednosměrné.
Středně těžká červená trať s prudšími částmi a celkově s větší rychlostí jízdy cyklisty. Jezděte prosím pouze vyznačeným směrem, tratě jsou jednosměrné.
Nejlehčí modrá trať, vhodná pro děti, které zvládají jízdu na kole ve stoje a používají obě brzdy Jezděte prosím pouze vyznačeným směrem, tratě jsou jednosměrné.