V Jeseníkách se setkáš i s ryzí exotikou

V Jeseníkách se setkáš i s ryzí exotikou

22.06.2020 | Letní aktivity
Při toulkách jakýmkoli regionem vždy přirozeně oceňujeme seznamování se s místními jedinečnostmi. Ovšem v každém z nich žijí lidé, kterým učaruje vůně dálav. A omámení je mnohdy natolik veliké, že si svou vášeň nenechají pro sebe. I u nás v Jeseníkách se díky takovému okouzlení můžeš i Ty potkat s ryzí exotikou.

Díky lásce k Černému kontinentu se u nás v Jeseníkách můžeš rázem ocitnout uprostřed africké savany.  Mezi Vrbnem pod Pradědem a Městem Albrechtice, v malebné kopcovité krajině plné luk a pastvin leží malá obec Jelení. Pod tamním Jelením vrchem se nachází farma Bellama, jejíž součástí je soukromé muzeum Afriky. A svým muzejním fondem rozhodně překvapí. Celkem totiž schraňuje na dva tisíce exponátů od afrického hmyzu, ptactva až po velká africká zvířata. Raritou je žirafa, jejíž tělo preparátoři vytvořili vzhledem k jeho rozměrům až v budově muzea. Nechybí však nosorožec, lvi, tygři, antilopy, hyeny, krokodýli nebo vypreparovaná mamba černá. Když se ocitnete pod exponátem ledního medvěda stojícího na zadních, ve svém údivu z jeho velikosti možná zapomenete i na to, že do africké zvířeny zrovna nepatří. Afriku ještě prezentuje velké centrální akvárium v jedné z místností, které simuluje sladkovodní vody keňského jezera Malawi. 

Naopak veliký sen o vlastní malé zoologické zahradě si splnila rodina Augustýnova v Horní Lipové. V jejich, nejen dětmi oblíbeném ZOO Faunaparku  se naživo setkáš se zvířaty Afriky, ale i Asie či Jižní Ameriky a Austrálie. Možná největším tamním tahákem je dvojice tygrů ussurijských. Není to tak dávno, co se starší z nich, Diego, jako kotě producíroval po obci na vodítku. Tamní raritou jsou také volně létající papoušci. Lipovskou letku tvoří ara ararauna, ara zelenokřídlý, ara harlekýn a kakadu bílý. Pořádnou zábavu si rozhodně užijete s lemuří rodinkou nebo partičkou surikat. Mezi další obyvatele patří klokani, pštrosi, želvy či lamy.

V nedalekém Petříkově se láska k ostatním kontinentům projevila zcela jinak. Majitel tamní restaurace a ubytování, které je ideální především pro školy v přírodě, má slabost pro velehory.  Restaurace je nejen tradičním místem setkávání jeho přátel horolezců, ale je vyhlášená i tibetskou a nepálskou kuchyní založenou na originálních recepturách. Právě ve Sport Grillu v Petříkově se díky voňavému talíři v mžiku přenesete z jesenicko-rychlebského pomezí pod vrcholky Himalájí. 

To na úpatí Nízkého Jeseníku, v Pasece nedaleko Sovince se můžeš potěšit z pohledu na exotickou flóru. Na rekultivované skládce ve starém lomu tam je vytvořeno rozsáhlé arboretum se sbírkou cirka tří a půl tisíc druhů trvalek a skalniček. Mezi tradičními rostlinami tam rostou mimo jiné kaktusy, lotosy nebo zrají fíky. 

Počasí
-1.0 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS