Po čem Ti chutnají Jeseníky?

Po čem Ti chutnají Jeseníky?

23.05.2020 | Ostatní
Zpravidla cestujeme-li do ciziny, hlavně té pro nás exotičtější, na našem pomyslném seznamu „must to do“ má své místo místní gastronomie. Ovšem věnuješ stejnou pozornost kulinářskému umu místních, když navštěvuješ kouty naší vlasti? Vybaví se Ti ve spojení s Jeseníky nebo Rychlebami chuť babiččiných buchet, protože tu máš kořeny, borůvek, nebo zdejšího piva? Nebo vůbec netušíš, jaké chutě jsou pro naše hory specifické?

Pravda, drsné jesenické hory našim předkům nenabízely příliš mnoho surovin. Základem většiny zdejších starých receptů jsou brambory, zelí a smetana. Ovšem i v těchto skromných horských podmínkách mlsné jazýčky dokázaly vytvořit jedinečné receptury, které můžeš okusit i dnes.

Rozhodně u nás ochutnej cokoli se sladkými jeřabinami. „Citróny severu“, jak se jim kdysi přezdívalo, totiž pochází z Ostružné. Ku příkladu likérka Ullesdorf z Maršikova vyrábí pálenku Jeřabinku, rodinná konzervárna Via Delicia naopak výtečný jeřabinový džem. Vynechat nemůžeš ani pravé borůvkové knedlíky ať už na horské chatě Paprsek, na Kovárně v Horní Lipové, u Isolde v Račím údolí nebo ty na tradičních Borůvkových hodech v Malé Morávce a Karlově. Na místním sladkém pokušení, nadýchané staroměstské máslové trubičce si můžeš nečekaně smlsnout uprostřed rychlebských hvozdů ve vyhlášeném Lesním baru nad Horní Lipovou. Excelentním zážitkem jsou pro chuťové pohárky také Velkolosinské pralinky

Výjimečné jsou ovšem i místní nápoje. Věz, že kromě tradiční hanušovické Holby v regionu vaří pivo téměř desítka svébytných minipivovarů a tajemnou chuť starých receptů objevíš i v originálních likérech Bairnsfather z Domašova nebo Ullersdorf z Maršíkova. Naopak tu nejčistší chuť jesenické přírody hledej v Schaumannovce, kojenecké vodě z hlubin Pradědovy říše, anebo v pramenech na Studničním vrchu nad jesenickými lázněmi.

A zatoužíš-li objevit více jesenických chutí na jednom místě a odvést si je i domů, doporučujeme navštívit Palác chutí v Zábřehu na Moravě. Prodejna nabízí dobroty od regionálních producentů, pyšnících se certifikací JESENÍKY originální produkt®, včetně místních vyhlášených produktů rodinné konzervárny Via Delicia, která z lokálních surovin vyrábí lahůdky inspirované recepturami z období první republiky. 

Počasí
1.1 °C
Webkamery
Ubytování
Slevová karta Yescard
Doprava v Jeseníkách
SOS